Czy warto kupować używane  opony zimowe?

Opony używane często stanowią kuszącą alternatywę wobec opon nowych. Oczywiście dotyczy to ceny, ale w tym przypadku oszczędność niesie ze sobą znaczący wzrost ryzyka.

Zazwyczaj nie znamy historii takiego używanego ogumienia. Jeśli opona była przeciążana, użytkowana z nieprawidłowym ciśnieniem, doznała silnego uderzenia w krawężnik lub nierówności na drodze, to może mieć osłabioną konstrukcję lub nawet uszkodzoną osnowę albo karkas. Nie wiemy również, czy opony używane były sezonowo przechowywane w odpowiednich warunkach, czy nie były wtedy narażone na szkodliwe czynniki (np. światło słoneczne, zbyt wysoka temperatura, kontakt z benzyną i olejami). To wszystko może negatywnie wpływać na trwałość opon oraz ich właściwości jezdne.

Musimy również pamiętać, że nie należy użytkować opon starszych niż dziesięcioletnie. Zatem zakup opon używanych zbliżających się wiekiem do tej granicy, na pewno nie będzie dobrym pomysłem.   

Kryterium bezpieczeństwa zawsze powinno być najważniejsze przy wyborze opon i nie warto na nich oszczędzać. Zdecydowanie lepiej kupić nowe opony, chociażby klasy budżetowej, niż decydować się na ogumienie używane.