Legendarny sterowiec Goodyear Blimp nad polskim niebem!

Mieszkańcy Wrocławia mogli przez kilka dni na przełomie lipca i sierpnia podziwiać imponujący sterowiec Goodyear Blimp, który wykonywał loty widokowe nad miastem w ramach imprezy promocyjnej amerykańskiego producenta opon.

Przygoda firmy Goodyear ze sterowcami trwa już ponad 100 lat. W tym czasie te efektowne statki powietrzne z olbrzymim logo Goodyear relacjonowały ważne wydarzenia sportowe (igrzyska olimpijskie, mecze Super Bowl, wyścigi samochodowe itp.), a nawet ślub brytyjskiej pary książęcej Karola i Diany. Goodyear Blimp pomagał również w akcji ratunkowej po przejściu huraganu Andrew nad Florydą.

Goodyear Blimp ma 75 metrów długości i blisko 18 metrów wysokości. Wypełniony jest niepalnym helem, który zapewnia mu nośność. Napędzają go trzy 200-konne silniki umieszczone po bokach powłoki oraz na ogonie, które są w stanie rozpędzić sterowiec do 125 km/h. Wysokość przelotowa wynosi 300 metrów, a maksymalny czas lotu to aż 22 godziny. Gondola wykonana z włókna węglowego jest przystosowana dla dwóch pilotów i 14 pasażerów.

Goodyear Blimp z Wrocławia poleciał do Kopenhagi na wyścigi serii Pure ETCR, a później zamelduje się na słynnym wyścigu 24h Le Mans.